Dzisiaj jest: 23.1.2022, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Pistolet natryskowy i jego znaczenie dla dobrej izolacji.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1754 Autor:

Jeżeli ktoś myśli, że natrysk pianki poliuretanowej to prosta czynność - jest w dużym błędzie. Przy tej pracy najdrobniejsze szczegóły mogą mieć kolosalne znaczenie dla jakości izolacji.

Pistolet natryskowy i jego znaczenie dla dobrej izolacji.
Jeżeli ktoś myśli, że natrysk pianki poliuretanowej to prosta czynność - jest w dużym błędzie. Przy tej pracy najdrobniejsze szczegóły mogą mieć kolosalne znaczenie dla jakości izolacji. Teraz zajmiemy się ostatnim ogniwem w procesie produkcji, czyli pistoletem natryskowym, który odpowiada za prawidłowe zmieszanie składników, a tym samym, w dużej mierze, odpowiada za jakość pianki.

Chcąc to zrozumieć dobrze, musimy zdać sobię sprawę, że podczas pracy przy wykonywaniu izolacji materiał podawany jest pod dużym ciśnieniniem otworami o niewielkich średnicach. Nawet drobne błędy, nieczystości na filtrach czy w samej komorze mieszania mogą powodować, że materiał nie zostanie podany do zmieszania w odpowiednim proporcjach. Między innymi dlatego pistolet natryskowy to urządzenie dość kosztowne, ale wymagamy od niego ogromnej precyzji i szczelności.

Na zdjęciu pokazany jest pistolet natryskowy firmy Graco AP Fusion - możemy powiedzieć, że jest to jeden z popularniejszych pistoletów, jakich używają polskie firmy. Materiał do pistoletu podawany jest podgrzewanymi, wysokociśnieniowymi przewodami, a trzeci przewód doprowadza do niego powietrze. Powietrze odpowiada za pracę spustu, ale głównie oczyszcza komorę mieszania w momencie kiedy nie jest tam podawany materiał. Tu mamy już pierwszą możliwość popełnienia błędu. Do pistoletu potrzeba doprowadzić powietrze o określonym ciśnienie. Nie może to być cośnienie zbyt niskie, ale również zbyt wysokie. Jeżeli na trasie przepływania cieczy (jednego ze składników) pojawi się jakiś zator, wówczas ciśnienie w przewodach będzie nie równe, jeden ze składników będzie dopływał do komory mieszania w większej ilości i z wyższym ciśnieniem. W różnych przypadkach może nawet dojść do tego, że ciecz o wyższym ciśnieniu zostanie wepchnięta (zamiast znaleźć ujście w komorzę i dyszy) do przewodu z drugą cieczą i wewnątrz węża może dojść do połączenia tych składników.

Ale my tutaj nie będziemy omawiać wszystkich technicznych problemów, które mogą wystąpić przy wykonywaniu izolacji. Skupimy się raczej na sprawie jakości gotowego produktu. Do tego, aby materiał zmieszał się prawidłowo musi on posiadać odpowiednie parametry tempperaturowe i być podawany do komory z odpowiednim ciśnieniem. Jeżeli ciśnienia nie zostaną zachowane może nie dochodzić do prawidłowego zmieszania. Jeżeli komora mieszania będzie zabrudzona - tak samo, mieszanie może być nieprawidłowe. Pistolet natryskowy jest więc urządzeniem, który odpowiada za prawidłowe zmieszanie, o ile maszyna jest w stanie doprowadzić materiał o jednakowym ciśnieniu dla dwóch składników.

Przy wyborze firmy wykonującej izolacje np. poddasza, warto zwrócić na to uwagę. Markowy sprzęt jest ważny, ale nie jest też gwarantem tego, że wykonawca zna zasady posługiwania się nim. Może zdarzyć się tak, że już na początkowym etapie jest popełniany błąd, przy samym składaniu urządzenia w całość. Pistolet natryskowy co jakiś czas wymaga też wyczyszczenia. Wykonawcy, którzy wykonują izolacje dość często wcale nie muszą często czyścić pistoletu, ale muszą z pewnością sprawdzać i kontrolować ciśnienie, aby wyczuć moment, w którym filtry w pistolecie wymagają wymiany. Firmy, które wykonują izolacje dość rzadko na tą sprawę muszą zwrócić większą uwagę, gdyż materiał, który znajduje się w pistolecie może ulegać krystalizacji itd.
Wiadomości z tej kategorii
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Promocyjna Cena - Ocieplanie pianką PUR w super letniej cenie. Skontaktuj się z nami.