Dzisiaj jest: 23.1.2022, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Im więcej doświadczeń tym częściej pianka zamiast wełny?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2085 Autor:

Na stronach różnych firm, na różnych grupach tematycznych FB i forach coraz częściej spotkamy zdjęcia remontów poddaszy, gdzie świadomi inwestorzy wymieniają wełnę na piankę poliuretanową.

Im więcej doświadczeń tym częściej pianka zamiast wełny?

Na stronach różnych firm, na różnych grupach tematycznych FB i forach coraz częściej spotkamy zdjęcia remontów poddaszy, gdzie świadomi inwestorzy wymieniają wełnę na piankę poliuretanową. Czy takie postępowanie staje się standardem? Dlaczego użytkownicy takich poddaszy nie chcą wracać do materiałów, które przez wiele lat "sprawdzały się" jako dobra izolacja? A może właśnie materiały tam użyte nie sprawdziły się i z tego powodu potrzebny był remont? Sytuacje są bardzo różne i zapewne każdy przypadek jest trochę inny, ale z jednym trzeba się zgodzić z całą pewnością, że głównym powodem takich remontów jest wymiana izolacji.

Zanim przeciętny Kowalski zdecyduje się na tak poważny remont poddasza długo zastanawia się nad kosztami, ale również nad tym jakich materiałów użyć tym razem, jaką izolacje zastosować. Doskonale zna niedostatki tego co miał, a w większości miał poddasze ocieplone wełną, czy jak kto woli mówić, watą. Impulsem do wymiany izolacji jest najczęściej upalne lato albo zwiększające się koszty ogrzewania. Jeżeli domownikom dokucza upał w sypialni to rozwiązania są dwa: montaż klimatyzacji albo polepszenie parametrów izolacji. Klimatyzacja niestety nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Pomijając fakt, że koszt jej używania jest dość znaczny to również nie każdy chcę ją stosować ze względów zdrowotnych. Jeżeli wybierzemy wymianę izolacji to tutaj staramy się już wyszukać materiał, który swoje parametry będzie miał tak dobre, zarówno zimą jak i latem.

Dobrą odpowiedzią na te problemy jest właśnie zastosowanie pianki poliuretanowej. Jest to izolacja, która z całą pewnością lepiej chroni przed upałem gdyż tutaj zjawisko konwersji, ze względu na wzrost temperatury nie ma tak dużego znaczenia. Jednak zjawisko konwersji to nie tylko wpływ temperatury na izolator, ale także wpływ wilgoci. Pianka poliuretanowa jest materiałem, który na tym polu ma wiele do zaoferowania. Chociaż w przypadku poddaszy, w większości przypadków stosuje się piankę otwarto-komórkową i jest to produkt paroprzepuszczalny, to jednak dyfuzja pary wodnej w takim materiale jest spowolniona w stosunku do tego co oferuje np. wełna mineralna.

Tak więc podawany współczynnik lambda nie zawsze przekłada się na realną izolacje w konkretnych warunkach wilgotnościowych i temperaturowych. Cóż z tego, że kupujemy dobrą wełnę skoro jej "dobroć" została zmierzona w temperaturze 10 stopni Celsjusza, chwilę po wyprodukowaniu. Czy takie warunki na dachu istnieją? Czy istnieją latem? Czy istnieją zimą, gdy izolacja jest ogrzewana od strony wewnętrznej? W poszukiwaniu lepszych izolatorów warto trafić do katalogu firm, które oferują wykonanie ocieplenia piankami poliuretanowymi.

 
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Promocyjna Cena - Ocieplanie pianką PUR w super letniej cenie. Skontaktuj się z nami.