Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Rok 2018 w branży izolacji natryskowych - podsumowanie

Dodano: 3 lata temu Czytane: 511 Autor:

Rok 2018 dobiega końca. Jaki to był czas dla branży izolacji natryskowych, dla firm wykonujących ocieplenia pianką, dla producentów i sprzedawców maszyn specjalistycznych do wykonywania izolacji?

Rok 2018 w branży izolacji natryskowych - podsumowanie
Rok 2018 dobiega końca. Jaki to był czas dla branży izolacji natryskowych, dla firm wykonujących ocieplenia pianką, dla producentów i sprzedawców maszyn specjalistycznych do wykonywania izolacji? Pokusiliśmy się o podsumowanie tego mijającego roku i spojrzenie w przyszłość, w rok 2019.

Popularność izolacji natryskowych piankami poliuretanowymi cały czas rośnie. Można by powiedzieć, że pianka PUR jest jak wirus, który rozprzestrzenia się niesamowicie szybko. Wpływ na popularność tej metody izolacji mają z pewnością koszty samej izolacji - nie odstraszają one już przeciętnego Kowalskiego, który także coraz częściej dostrzega ogromne, niezaprzeczalne zalety tej izolacji. O kosztach pisaliśmy już w innym artykule (tutaj). Popularność tej metody sprawia, że istniejące firmy mają coraz więcej pracy, a dodatkowo powstają nowe, które równie ambitnie próbują wejść na rynek izolacji natryskowych. Nie da się jednak porównać roku 2018 bez odniesienia do roku 2017 kiedy to mieliśmy okazję przekonać się jak ogromny wpływ na cenę izolacji ma dostępność materiału i jego cena. Rok 2017 pod tym względem wypada bardzo źle dla branży - duże podwyżki cen zostały w większości zamortyzowane przez marżę firm wykonujących ocieplenia pianą, ale w wielu przypadkach niewidzialna ręka rynku spowodowała upadki firm, wycofywanie się firm z tego biznesu.

W 2018 roku cena składników do produkcji pianki była stabilna. Wreszcie możliwe było wykonywanie izolacji natryskowej w podobnej cenie i wiosną, i latem i jesienią. Producenci nie zgłaszali żadnych większych problemów z dostępnością, więc każdy kto zamawiał towar mógł otrzymać - pod warunkiem, że zapłacił, że nie zalegał z płatnościami. I tutaj gładko można przejść do tego, że pomimo tego, że 2017 rok był dla branży zły, to problemy finansowe firm, które nie poradziły sobie z sytuacją na rynku przeniosły się na 2018 rok. W rozmaitych ogłoszeniach, aukcjach na Allegro.pl pojawiły się oferty na sprzedaż używanych maszyn do natrysku. Przebiegi tych maszyn jednoznacznie pokazują, że branża nie jest łatwa, że nie wystarczy kupić sprzęt, powiesić kilka banerów reklamowych i rozdać 200 wizytówek. Pomimo tego sytuacje na rynku firm natryskowych można określić w ten sposób: cały czas więcej firm się otwiera niż zamyka.

Po ocieplenie poddaszy pianką coraz chętniej sięgają deweloperzy. Oznacza to między innymi to, iż koszty wykonania izolacji natryskowej są już na tyle atrakcyjne, że bez problemu daje się taką stosować nawet na tym polu. Kolejną sprawą jest dostępność kamer termowizyjnych - żadna firma budująca domy na sprzedaż nie chce problemów wynikających z nieprawidłowo wykonanej izolacji, a przy korzystaniu z ofert firm wykończeniowych, które nie zawsze były w stanie zrobić to prawidłowo, bywało bardzo różnie. Biorąc pod uwagę powyższe należy się spodziewać tego, że takie postawy w 2019 roku będą dominować.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Promocyjna Cena - Ocieplanie pianką PUR w super letniej cenie. Skontaktuj się z nami.