Dzisiaj jest: 23.1.2022, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Ule z poliuretanu - pszczoły też wiedzą co zdrowe

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1968 Autor:

Pianki poliuretanowe wykorzystywane są do produkcji wielu różnych elementów, z których korzysta człowiek. A jak poliuretany działają na pszczoły, które są niezwykle delikatnymi owadami?

Ule z poliuretanu - pszczoły też wiedzą co zdrowe
Pianki poliuretanowe wykorzystywane są do produkcji wielu różnych elementów, z których korzysta człowiek. A jak poliuretany działają na pszczoły, które są niezwykle delikatnymi owadami? Cały czas toczy się dyskusja na temat: czy pianki poliuretanowe są bezpieczne i zdrowe. I chociaż poliuretan jest obecny praktycznie w każdej lodówce, w większości materacy, na których śpimy, w meblach i w samochodach, to jednak istnieje duże grono osób nieświadomych, albo też takich, które z innych powodów (niż brak wiedzy) próbują zniechęcić do stosowania pianek PUR w budownictwie. I nie zmieniają tu nic argumenty o tym, że pianki są fizjologicznie obojętne - nie, bo nie, tak często wygląda dykusja.

Osoby, które w jakiś sposób miały styczność z piankami poliuretanowymi, stosują je do produkcji różnych elementów, wiedzą, że pianki PUR są absolutnie bezpieczne. Od wielu lat wiedzą także o tym pszczelarze, którzy wykorzystują ule z poliuretanu i bardzo sobie chwalą te produkty. Pszczoły, tak bardzo pracowite, ale jednocześnie delikatne owady bardzo pozytywnie reagują na piankę poliuretanową i korzystają z jej właściwości, aby wynik ich pracy był lepszy, a ich żywot bardziej komfortowy - co oczywiście przekłada się na żywotność i rozmnażanie.

Na stronie firmy MIODOLAND, w 2013 roku został opublikowany ciekawy artykuł, podsumowujący wynika badań, których celem było określenie: dynamiki rozwoju rodzin pszczelich, płodności matek, 
zawartości pożywienia larwalnego w komórkach larw robotnic, warunków cieplnych w strefie wychowu czerwiu podczas anomalnych temperatur powietrza, działalności budowniczej pszczół, wskaźnika aktywności zbioru miodu.

"W ten sposób, analizując wyniki przeprowadzonych badań, można wyciągnąć wniosek, że przy hodowli w ulach z pianki poliuretanowej pszczoły są zdolne utrzymywać optymalne parametry temperatury w strefie wychowu czerwiu. Ma to pozytywne odzwierciedlenie zarówno na płodności matek, jak i na wskaźnikach aktywności zbioru miodu podczas głównego miodobrania. Przy czym stymulujące dokarmianie (syrop cukrowy, apinik) zwiększają możliwości technologiczne uli z pianki poliuretanowej."

Cały artykuł i opis poszczególnych wyników znajdą Państwo na stronie http://www.miodoland.pl/biologiczne-i-technologiczne-mozliwosci-uli-z-pianki-poliuretanowej/ 

Warto tutaj zaznaczyć, że wyniki badań świadczą nie tylko o tym, że pianka poliuretanowa nie jest szkodliwa, ale również o tym, że jako bezpieczny dla zdrowia materiał jest jednocześnie bardzo dobrym izolatorem termicznym, który nie tylko chorni przed utartą ciepła, ale także chroni przed przegrzewaniem. Nie bez powodu pianki poliuretanowe stosowanie do wykonywania izolacji w budownictwie reklamowane są jako doskonała izolacja zarówno na zimę jak i na okresy letnie.
Źródło: http://www.miodoland.pl
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Promocyjna Cena - Ocieplanie pianką PUR w super letniej cenie. Skontaktuj się z nami.