Dzisiaj jest: 23.1.2022, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Przycinanie pianki PUR - specjalna piła

Dodano: 3 lata temu Czytane: 4578 Autor:

Zdarza się tak, że czasami trzeba przyciąć piankę poliuretanową. Można to zrobić różnymi narzędziami, ale dobrym rozwiązaniem jest piła szablasta o długim ostrzu, którą tego typu prace można wykonać.

Przycinanie pianki PUR - specjalna piła
Zdarza się tak, że czasami trzeba przyciąć piankę poliuretanową. Można to zrobić różnymi narzędziami, ale dobrym rozwiązaniem jest piła szablasta o długim ostrzu, którą tego typu prace można wykonać dość sprawnie. W większości przypadków nie ma potrzeby aby przycinać piankę do konkretnego wymiaru. Przy ocieplaniu poddaszy z reguły stelaż jest tak wykonany, aby zakładał już tolerancję wymiaru pianki PUR, która przecież rozrasta się w sposób dość nieregularny. Nawet w przypadkach, gdy na pierwszy rzut oka powierzchnia piany wydaje się być równa, to jednak w rzeczywistości istnieją na powierzchni izolacji miejsca bardziej wypukłe i wklęsłe. Jeżeli operator wykonujący natrysk będzie chciał zachować oczekiwaną grubość to zawsze znajdą się takie miejsca, w których będzie musiał dołożyć jeszcze jedną warstwę - wówczas ten oczekiwany wymiar może zostać przekroczony. To prawda, że "izolacja to nie dekoracja", ale bywają też takie sytuacje, gdzie nie można sobie pozwolić na taką tolerancje wymiaru.

Na zdjęciu widzimy ocieplony strop w garażu. Ten strop ma grubość 20 cm i właśnie takiej grubości izolacja miała się tam znaleźć. W związku z tym należało wykonać natrysk z pewnym naddatkiem materiału, a potem przyciąć pianę po belkach stropu. Z podobną sytuacją możemy się spotkać w budynkach szkieletowych, gdzie istnieje potrzeba dość szczelnego wypełnienia ściany, a nie możemy sobie pozwlić na to, aby w jednym miejscu była izolacja o grubości 12 cm, a w innym 15 cm - wszędzie chcemy mieć 15 cm. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest także natrysk pianki, która wypełni całą szerokość przegrody, a następnie przycięcie do wymiaru.

Do przycinania pianki służą specjalne piły. Nie jest to jakieś bardzo skomplikowane narzędzie, ale firmy, które zajmują się izolacjami natryskowymi na poważnie, z pewnością posiadają tego typu narzędzia. Do wyboru mamy tutaj piły pneumatyczne oraz elektryczne. Piły do pianki elektryczne to nic innego jak elektryczna piła szablasta wyposażona w specjalny reduktor i długie ostrze. Jest to dość rozsądne rozwiązanie, gdyż sam zakup piły szablastej nie jest duży, a wybór urządzeń dość spory. Tak więc nawet w przypadku kiedy takie elektronarzędzie nam się zużyje, wówczas w łatwy sposób możemy zakupić nowe.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pneumatycznych pił do pianki PUR. Jest to już urządzenie bardziej złożone, co nie znaczy, że lepsze. Na zdjęciu dostarczonym przez wykonawcę izolacji widzimy piłę elektryczną - zdaniem właściciela firmy taką piłą, która ma dłuższe i elastyczne ostrze pracuje się po prostu lepiej.
Źródło: foto. TOMCZAK - Izolacje Natryskowe
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Promocyjna Cena - Ocieplanie pianką PUR w super letniej cenie. Skontaktuj się z nami.